• Česky
  • English
Home
Akce ÚEP
Aktuality
O ÚEP
Projekty
Archiv projektů
Nabídka služeb
ÚEP v médiích
Publikace
Home arrow Aktuality arrow Projekt „Mezi rodinou a prací: hledejme cestu pro každého“ úspěšně ukončen
Projekt „Mezi rodinou a prací: hledejme cestu pro každého“ úspěšně ukončen PDF Tisk E-mail

K 31. 7. 2011 končí projekt „Mezi rodinou a prací: hledejme cestu pro každého“. Do 6 běhů Motivačních kurzů nastoupilo celkem 63 klientek, 4 běhy byly realizovány v Domažlicích, 1 v Bělé nad Radbuzou a 1 v Horšovském Týně. Nejčastěji pomoc Komunitního centra FAZOLE vyhledaly ženy kolem 30 let s malými dětmi nebo ženy kolem 50 let věku. Po povinné účasti v motivačních kurzech následovaly volitelné vzdělávací aktivity, klientky měly také možnost individuálně konzultovat své problémy se specialisty, zejména s advokátem a klinickým psychologem. Třicet klientek úspěšně absolvovalo devadesátihodinovou rekvalifikaci Obsluha osobního počítače, 8 klientek prošlo rekvalifikací Základy podnikání a 25 klientek se zúčastnilo profesních kurzů. Z mnoha jmenujme například Pedikúru, Pracovníka v sociálních službách, Realitního makléře/makléřku, Instruktora lezení na umělých stěnách, Cvičitele zdravotní tělesné výchovy, Administrativního pracovníka nebo Podvojné účetnictví s využitím výpočetní techniky. Zhruba polovina z celkového počtu klientek si k dnešnímu datu našla zaměstnání, několik z nich dokonce otevřelo vlastní živnost. Klientky tak samy dokázaly, že se v rámci projektu poskytovaná pomoc neminula účinkem.

Během vzdělávacích a konzultačních aktivit partner projektu o. s. Nové obzory - Rodinné a mateřské centrum KRÁČMERKA zajišťoval doplňkovou službu ve formě hlídání dětí. Během uplynulých dvou let bylo odpracováno 1345 hlídacích hodin a hlídací tety pečovaly celkem o 35 dětí. Partner projektu tak pomohl klientkám překonat často největší bariéru, která by jinak zabránila jejich každodenní účasti na vzdělávacích aktivitách. Dalším partnerem projektu bylo město Bělá nad Radbuzou, které zajišťovalo provoz pobočky KC Fazole v Bělé nad Radbuzou pro tamní oblast.

KC Fazole a o. s. Nové obzory také uspořádaly několik doprovodných akcí projektu. Mezi jinými výstavu a workshop k ženským právům a násilí na ženách, výstavu a workshop k aktivnímu otcovství nebo seminář na téma „Jak se vyznat ve světě financí“. Projekt byl ukončen zábavným odpolednem s názvem HURÁ NA HRAD! ANEB HRANÍ V PODHRADÍ S FAZOLÍ A KRÁČMERKOU, které proběhlo v zahradě u Chodského hradu v Domažlicích v sobotu 4. června 2011. Cílem akce bylo informovat veřejnost o činnosti Komunitního centra FAZOLE a jeho partnerů a spolupracujících organizací na Domažlicku a oslavit úspěšný závěr projektu „Mezi rodinou a prací: hledejme cestu pro každého“. Zahradu v průběhu odpoledne navštívilo asi 200 účastníků, z toho více než 70 dětí.

Komunitní centrum FAZOLE také v rámci průzkumu alternativního zaměstnávání a dvou workshopů navázalo kontakt se zaměstnavateli v regionu. Workshopy přinesly možnost na místní úrovni otevřít opomíjenou problematiku alternativních způsobů zaměstnávání, o které mají často zájem právě zaměstnankyně s malými dětmi.

Jako jeden z výstupů projektu byla vyrobena výstava „Mám právo nevolit: jak skloubit rodinu a práci“ rekapitulující celé období realizace projektu. Dále byla vydána stejnojmenná publikace, jejíž nejcennější částí jsou osobní svědectví klientek projektu o tom, jak jim služby KC FAZOLE a RMC KRÁČMERKA pomohly na cestě ke kvalitnějšímu životu, ve kterém má své místo rodina i práce. Publikace je k dispozici zdarma v KC FAZOLE (Branská 1, Domažlice) nebo na vyžádání elektronickou poštou na adrese Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny .

A jak dál? Od 1. června 2011 Ústav pro ekopolitiku, o. p. s. - Komunitní centrum FAZOLE spolu s partnerem o. s. Nové obzory – RMC KRÁČMERKA zahájily realizaci navazujícího projektu s názvem „Najdi svou cestu do práce, zn. rodiče s dětmi a ženy 50+ vítáme“. První běh Motivačního kurzu začne 26. září 2011 Informačním setkáním v Bělé nad Radbuzou. Cílovými skupinami projektu jsou těhotné ženy, kojící ženy a matky do devátého měsíce po porodu, fyzické osoby pečující o dítě do 15 let věku (v případě mužů pouze samoživitelé a muži na rodičovské dovolené) a ženy starší 50 let věku. Cílem projektu je pomáhat těmto skupinám při jejich návratu do práce. Dosud úspěšná spolupráce s partnerem o. s. Nové obzory – RMC KRÁČMERKA tak bude pokračovat, stejně tak jako spolupráce s Úřadem práce České Republiky - Krajskou pobočkou v Plzni - kontaktním pracoviště Domažlice, městem Domažlice a městem Bělá nad Radbuzou.

Oba projekty jsou financovány z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Kontakt: Mgr. Martina Přibylová – vedoucí KC Fazole, projektová manažerka Tel. 775 358 402, e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , web: www.centrumfazole.cz

 
 

Slovník