• Česky
  • English
Home
Akce ÚEP
Aktuality
O ÚEP
Projekty
Archiv projektů
Nabídka služeb
ÚEP v médiích
Publikace
Home arrow Aktuality arrow Spuštění nového webu věnovaného naučným stezkám pro chytré mobily a zprovoznění stezek v Šárce
Spuštění nového webu věnovaného naučným stezkám pro chytré mobily a zprovoznění stezek v Šárce PDF Tisk E-mail

Praha 20. září, Tisková zpráva ÚEP, o.p.s.

www.beetaggpraha.cz

V pondělí 19. září byly spuštěny nové webové stránky www.beetaggpraha.cz věnované interaktivním naučným stezkám – stezkám pro chytré mobily v pražských lesích. Stránky vznikly v rámci projektu „Interaktivní naučné stezky v pražských lesích“. Webové stránky jsou uzpůsobeny cílovým skupinám, tedy zejména mladým lidem se zájmem o nové technologie a návštěvníkům nejen z Prahy, ale především z dalších míst ČR a ciziny.

Stránky mají moderní design a jejich součástí jsou:

  • Obecné informace o naučných stezkách pro chytré mobily doplněné o interaktivní mapu Prahy s vyznačenými lokalitami.
  • Návod na používání beetaggů.
  • Informace o konkrétních stezkách vždy doplněné interaktivní satelitní mapou s vyznačenou trasou a označením jednotlivých zastavení.
  • Fotografie pražských lesů v různých ročních obdobích.
  • Základní informace o projektu.
  • Informace o Ústavu pro ekopolitiku, o.p.s.

Stezky

V první polovině září byly také uvedeny do provozu dvě netradiční naučné stezky „Divoká Šárka“ a „Tichá Šárka“. Stezky chtějí zaujmout zejména mladší návštěvníky. Prostřednictvím interaktivního obsahu zprostředkovávají informace o přírodních, kulturních a historických zajímavostech Divoké a Tiché Šárky.

Stezka v Divoké Šárce má 30 a stezka v Tiché Šárce 20 zastavení, která jsou vždy rozmístěna na celém území dané oblasti. Najdete je na stojanech informačních tabulí, označnících chráněných území, lavičkách nebo na odpočinkových altánech.

Na jakém principu stezky fungují?

Klasické informační tabule jsou nahrazeny tzv. tagglistem – kartičkou s kódem, který Vás přesměruje na interaktivní podobu naučné stezky navrženou speciálně pro mobilní telefony. Stezka je založena na principu internetu v mobilních telefonech a schopnosti mobilního telefonu číst za pomoci fotoaparátu 2D čárové kódy. Bez použití technické infrastruktury v terénu (např. panely naučných stezek) zpřístupňuje textové a obrazové informace ke konkrétním lokalitám.

Jak si „kartičku s kódem“ v terénu přečíst?

Je důležité mít mobilní telefon s připojením k internetu vybavený fotoaparátem. Do něj si pak zdarma stáhnout ze stránek http://www.taggmanager.cz  jednoduchý software. Když pak uvidíte kartičku s kódem v terénu, pomocí daného programu ji váš fotoaparát zaměří a automaticky vás přesměruje na příslušnou internetovou stránku s informacemi. Některé telefony mají již čtečku čárových kódů vestavěnou.

I v případě, že žádná z aplikací není k dispozici nebo nefunguje, lze se na každé zastavení připojit přímo. Adresa speciální stránky pro mobilní telefony je uvedena na každém tagglistu ve formátu http://m.taggmanager.cz/xxx

Projekt „Interaktivní naučné stezky v pražských lesích“ realizuje Ústav pro ekopolitiku, o.p.s., trvá od ledna do prosince 2011 a je financován z prostředků Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí České republiky.

Kontaktní osoba:

Mgr. Lubomír Bartoš - vedoucí projektu

Ústav pro ekopolitiku, o.p.s.

Kateřinská 26, 128 00 Praha 2

http://ekopolitika.cz

T: 224 828 257

E: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

 
 

Slovník