• Česky
  • English
Home
Akce ÚEP
Aktuality
O ÚEP
Projekty
Archiv projektů
Nabídka služeb
ÚEP v médiích
Publikace
Home arrow ÚEP v médiích arrow Car-sharing - jedna z cest snižování automobilů v pražských ulicích
Car-sharing - jedna z cest snižování automobilů v pražských ulicích PDF Tisk E-mail

Co je car-sharing a jak funguje v praxi? Kde a proč by ho mělo město podporovat? Pražská radnice už vloni podpořila přenos zkušeností ze sdílení automobilů a umožnila Ústavu pro ekopolitiku a jeho hostům představit u nás dosud málo známý způsob dopravy, takzvaný carsharing. I letos převzal záštitu nad zprostředkováním informací radní pro životní prostředí Petr Štěpánek. Již 9. února budou mít zájemci příležitost setkat se na dalším semináři věnovaném tomuto tématu.

Proč je pro město výhodné podpořit lidi, kteří jsou ochotni sdílet automobil s ostatními?

Představte si situaci, že všichni Pražané budou vlastnit automobil. Ve většině rodin znamená jeho cena poměrně vysoký výdaj, který se rozpočítává na ujeté kilometry. Tedy čím více jezdím, tím levněji nás vyjde každý ujetý kilometr. Velkou investici z rodinného rozpočtu chceme samozřejmě zhodnotit, a proto pojedeme autem všude. Do práce, do školy, na kroužky, na nákup, za kulturou. Když už mi stojí auto před domem, ať se aspoň vyplatí. Jak ale bude vypadat město, když všichni všude budeme používat automobil? V mnoha městech ve světě se rozhodli takovému trendu vzdorovat a začali hledat cesty, jak podpořit způsoby dopravy, které jsou vůči památkové substanci i vůči životnímu prostředí šetrnější. Car-sharing je služba, která svým zákazníkům poskytuje možnost využívat automobil, aniž by jej museli vlastnit či se starat o jeho údržbu. Službu obvykle nabízí k tomu účelu zřízená organizace, ale často sdílení aut začínala jako svépomocné družstvo. Car-sharing doplňuje nabídku veřejné dopravy, a proto jej dnes již některá města nabízejí jako doplněk ke službám veřejné dopravy. Na rozdíl od vlastníků aut, kterým se každým použitím automobilu zlevňuje vstupní investice, využívají zákazníci car-sharingu motorové vozidlo jen ve chvíli, kdy je opravdu nezbytně potřebují. Je prokázáno, že zákazníci car-sharingu jezdí méně často a najezdí méně kilometrů, než když se rozhodnou koupit si vlastní automobil. Méně ujetých kilometrů, méně jízd a méně zaparkovaných automobilů znamená menší zatížení města. Nižší počet lépe využívaných automobilů znamená též menší zatížení životního prostředí i při jejich výrobě a likvidaci.

Jak car-sharing funguje?

Car-sharing provozuje obvykle pro tento účel vytvořená organizace nebo instituce, u níž se zájemci zaregistrují. Uživatelé služby většinou platí dva druhy poplatků - paušální účastnický poplatek a platbu za půjčení automobilu (obvykle ujeté kilometry + hodinová sazba). Zapojení do systému umožňuje přístup k vozidlům v dané lokalitě. Když zákazník auto potřebuje, vybere si z nabídky dostupných vozů, objedná si jej telefonicky nebo po internetu, odblokuje kartou zabezpečovací systémy a jede, kam potřebuje.

Seminář se koná v pátek 9. února od 9 do 13.30 hodin na Staroměstské radnici. Podrobný program viz www.ekopolitika.cz a www.automat.ecn.cz.

H. Snížek

 

Listy hlavního města Prahy, 5.2.2007

 

 
 

Slovník