• Česky
  • English
Home
Akce ÚEP
Aktuality
O ÚEP
Projekty
Archiv projektů
Nabídka služeb
ÚEP v médiích
Publikace
Home arrow ÚEP v médiích arrow Proběhlo I.celostátní setkání TIMUR a měst této skupiny
Proběhlo I.celostátní setkání TIMUR a měst této skupiny PDF Tisk E-mail

                                                                                                                                                            16. listopadu 2005

Týmová iniciativa pro místní udržitelný rozvoj (TIMUR) vydává tiskovou zprávu

Proběhlo I.celostátní setkání TIMUR a měst této skupiny
pod názvem "TIMUR dokořán!"

Ve dnech 10. a 11.listopadu 2005 proběhlo v přátelské a pracovní atmosféře v Chrudimi I. mezinárodní setkání Týmové iniciativy pro místní udržitelný rozvoj, zkráceně TIMUR. Setkání bylo neformální a nefalšovanou pracovní burzou zkušeností ze sledování ukazatelů udržitelnosti (dlouhodobých pozitivních rozvojových trendů) ve městech a regionech.
TIMUR vznikl již v roce 2001 jako společný projekt tří nevládních organizací (Regionální environmentální centrum ČR, Ústav pro ekopolitiku, Agentura Koniklec) zaměřený na sledování vybrané sady deseti "Evropských indikátorů udržitelného rozvoje" (blíže k indikátorům na http://www.timur.cz) ve městech a regionech České republiky.

Do trvalého sledování indikátorů udržitelného rozvoje se v Evropě zapojilo více než 164 měst a obcí, takže je s čím srovnávat. Při sledování těchto ukazatelů jde o živé problémy a aktivní činy zastupitelstev a o konkrétní statisticky podchytitelná data o kvalitě života ve městech a regionech. Řeč čísel je převedena do údajů srozumitelných občanům daných měst a regionů.
TIMUR byl institucionalizován jako nevládní organizace s mezinárodními kontakty a podporou (Belgie, Slovensko, Itálie) se kterou na sledování indikátorů udržitelnosti ve městech spolupracuje více než 13 velmi aktivních měst a vybrané mikroregiony po celé České republice.

Zástupci měst a mikroregionů sledujících indikátory udržitelného rozvoje podle Evropské metodiky a vedení TIMUR se sešli na společné první rozsáhlejší pracovní konferenci v Chrudimi, kde vyslechli i náměty a pohledy na situaci v ČR z úst reprezentantů Slovenska (Dubnica nad Váhom) a Belgie (University of Gent). Účastníci absolvovali kromě práce ve skupinách i diskuse nad sledováním a hlavně prezentováním statistických ukazatelů nebo výsledků šetření mezi obyvateli, společnou procházku po zařízeních města Chrudim, společenský večer a další program.

Celostátní setkání během druhého dne došlo k některým zajímavým závěrům v pracovních skupinách jednotlivých zástupců, které jsou dostupné na http://www.timur.cz. Program konference a další údaje o aktivitách TIMUR jsou umístěny na: http://www.timur.cz/doc/program_cr.pdf.

Dalží informace:

Mgr. Viktor Třebický
koordinátor projektu
Ústav pro ekopolitiku, o.p.s.
e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny ; tel: 224 828 557 nebo na www.timur.cz

 
 

Slovník