• Česky
  • English
Home
Akce ÚEP
Aktuality
O ÚEP
Projekty
Archiv projektů
Nabídka služeb
ÚEP v médiích
Publikace
Home arrow ÚEP v médiích arrow "TIMUR dokořán!"
"TIMUR dokořán!" PDF Tisk E-mail

                                                                                                                                                                9. listopadu 2005

Týmová iniciativa pro místní udržitelný rozvoj (TIMUR) vydává tiskovou zprávu

"TIMUR dokořán!"
I.celostátní setkání TIMUR a spolupracujících měst

Tento týden, přesněji ve dnech 10. a 11.listopadu 2005 (čt a pá) proběhne v Chrudimi první větší setkání Týmové iniciativy pro místní udržitelný rozvoj, zkráceně TIMUR. Setkání bude pracovní výměnou zkušeností ze sledování ukazatelů místní udržitelnosti (to znamená dlouhodobých pozitivních či negativních trendů) ve městech.

TIMUR vznikl jako společný projekt tří nevládních organizací (Regionální environmentální centrum ČR, Ústav pro ekopolitiku, o.p.s Agentura Koniklec) zaměřený na sledování vybrané sady deseti "Evropských indikátorů udržitelného rozvoje" (blíže k indikátorům na: http://www.timur.cz) ve městech a regionech České republiky již v roce 2002. Do sledování indikátorů se dodnes v Evropě zapojilo více než 164 měst a obcí a 13 měst a jeden mikroregion v České republice. Při sledování těchto ukazatelů nejde o bezbřehé přehledy a diskuse, ale o konkrétní statisticky sledovatelná data o kvalitě života ve městech a regionech.

Další důležitou součásti činnosti TIMUR je zapojování veřejnosti do sledování těchto ukazatelů. Dnes je TIMUR institucionalizován jako nevládní organizace s mezinárodními kontakty a podporou (Belgie, Slovensko). Zástupci měst sledujících indikátory udržitelného rozvoje podle evropské metodiky spolu se zástupci iniciativy TIMUR a několika zahraničními hosty se sejdou na společné pracovní konferenci v Chrudimi, kde absolvují kromě práce ve skupinách i diskuse nad sledováním a hlavně prezentováním statistických ukazatelů veřejnosti a voleným zástupcům měst. Součástí pracovní konference je i návštěva praktických příkladů "udržitelných řešení" v hostitelském městě a neformální soutěž o nejvíce udržitelné město v České republice.

Partnerskými městy TIMUR jsou:
Chrudim, Vsetín, Kopřivnice, Krnov, Svitavy, Velké Meziříčí, Třebíč, Pelhřimov, Příbram, Hradec Králové, Kladno, Děčín, Mladá Boleslav a mikroregion Záhoran.

Konference je otevřená novinářům během celého trvání - program je umístěn na:
http://www.timur.cz/doc/program_cr.pdf

Další informace:

Mgr. Viktor Třebický
koordinátor projektu
Ústav pro ekopolitiku, o.p.s.
e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny ; tel: 224 828 557 nebo na www.timur.cz

 
 

Slovník