• Česky
  • English
Home
Akce ÚEP
Aktuality
O ÚEP
Projekty
Archiv projektů
Nabídka služeb
ÚEP v médiích
Publikace
Home arrow Aktuality arrow Nová publikace: Ekologická stopa - Unese Země vaše kroky?
Nová publikace: Ekologická stopa - Unese Země vaše kroky? PDF Tisk E-mail

Ústav pro ekopolitiku, o.p.s. vydal novou brožuru, která srozumitelným způsobem představuje široké veřejnosti myšlenku ekologické stopy.

Publikace je doprovodným textem ke stejnojmenné výstavě, je však koncipována tak, aby byla využitelná i samostatně. Vznikla v rámci projektu „Uspořádání výstavy o konceptu ekologické stopy ve školách Ústeckého kraje “, který je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.

Ekologická stopa vznikla původně jako vědecká metoda, ale setkala se s velkým zájmem nejen odborné, ale i laické veřejnosti. Umožňuje totiž srozumitelně vyjádřit něco, co jinak zní velmi složitě: trvale udržitelné – nebo naopak neudržitelné - fungování ekonomiky, jedné země nebo i celé lidské civilizace. Koncept ekologické stopy nehlásá příchod žádné katastrofy nebo konce světa, ale jasně ukazuje, že jako lidstvo spotřebováváme přírodní zdroje rychleji, než se stačí obnovovat. Vyjádříme-li to v čase, pak každý rok přibližně v druhé polovině října »prošustrujeme« přírodní zdroje, které nám měly vydržet až do konce roku - dál už žijeme na dluh příštích let a příštích generací. Metoda umožňuje také zhodnotit a porovnat různé způsoby řešení.

Brožuru ve formátu PDF si můžete stáhnout zde.

 
 

Slovník