• Česky
  • English
Home
Actions of IEP
News
About IEP
Projects
Old projects
Our offer
IEP in press
Publications
Home arrow News arrow Nová publikace: Ekologická stopa - Unese Země vaše kroky?
Nová publikace: Ekologická stopa - Unese Země vaše kroky? PDF Print E-mail
There is no translation available, please select a different language.

Ústav pro ekopolitiku, o.p.s. vydal novou brožuru, která srozumitelným způsobem představuje široké veřejnosti myšlenku ekologické stopy.

Publikace je doprovodným textem ke stejnojmenné výstavě, je však koncipována tak, aby byla využitelná i samostatně. Vznikla v rámci projektu „Uspořádání výstavy o konceptu ekologické stopy ve školách Ústeckého kraje “, který je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.

Ekologická stopa vznikla původně jako vědecká metoda, ale setkala se s velkým zájmem nejen odborné, ale i laické veřejnosti. Umožňuje totiž srozumitelně vyjádřit něco, co jinak zní velmi složitě: trvale udržitelné – nebo naopak neudržitelné - fungování ekonomiky, jedné země nebo i celé lidské civilizace. Koncept ekologické stopy nehlásá příchod žádné katastrofy nebo konce světa, ale jasně ukazuje, že jako lidstvo spotřebováváme přírodní zdroje rychleji, než se stačí obnovovat. Vyjádříme-li to v čase, pak každý rok přibližně v druhé polovině října »prošustrujeme« přírodní zdroje, které nám měly vydržet až do konce roku - dál už žijeme na dluh příštích let a příštích generací. Metoda umožňuje také zhodnotit a porovnat různé způsoby řešení.

Brožuru ve formátu PDF si můžete stáhnout zde.

 
 

Otevřená věda

Slovník