• Česky
  • English
Home
Akce ÚEP
Aktuality
O ÚEP
Projekty
Archiv projektů
Nabídka služeb
ÚEP v médiích
Publikace
Home arrow ÚEP v médiích arrow Jaká jsou rizika pro Lesopark Hostivař a jiné pražské lesy?
Jaká jsou rizika pro Lesopark Hostivař a jiné pražské lesy? PDF Tisk E-mail

Tisková zpráva Ústavu pro ekopolitiku, o.p.s.

6. února 2008

Jaká jsou rizika pro Lesopark Hostivař a jiné pražské lesy?

Město Praha provádí už několik let „rekreační audit” pražských lesů. Jedná se o výzkum návštěvnosti některých pražských lesů, s cíli zjistit možná rizika turistické zátěže na přírodu a zlepšit jejich ochranu a management. Nejedná se o pouhé sčítání návštěvníků. Paralelně probíhají také dotazníkové průzkumy. Ty ukazují, že na většinu návštěvníků působí negativně výstavba v blízkosti lesů.

Zelené městské plochy hrají velmi významnou roli v sociální a environmentální udržitelnosti lidských sídel. „Každého obyvatele města ovlivňují příměstské lesy, i když třeba nepřímo. Je důležité, aby lidé rozuměli, proč jsou mezi betonem zelené plochy, a co vše je třeba dělat pro jejich ochranu”, říká vedoucí výzkumu Mgr. Josef Novák z Ústavu pro ekopolitiku, o.p.s..

Největším nebezpečím pro přírodní plochy ve městech je jednoznačně tlak investorů na výstavbu, díky které ztrácejí rekreační potenciál nebo dokonce zcela mizí z map. Až 20 z nově navržených změn územního plánu v Praze na konci roku 2008 může znamenat zastavění zeleně na úkor nových obytných čtvrtí či jiné výstavby. Pražské lesy však dnes čelí rizikům i ze strany samotných návštěvníků, zvlášť pokud nerespektují předpisy a dobré mravy. V Hostivaři realizovaný průzkum označuje za hlavní hrozby pro přírodu ze strany návštěvníků hromadění a likvidaci odpadů, rušení volně žijící zvěře nadměrným hlukem a erozi způsobenou chůzí či jízdou na kole mimo vyznačené cesty.

Do Lesoparku Hostivař zavítá ročně až 778 tisíc návštěvníků. Je tak jednou z nejvíce navštěvovaných pražských přírodních lokalit. (Při přepočtení množství návštěvníků na plochu zeleně je více zatíženým lesním komplexem z dosud zkoumaných pouze Obora Hvězda. O něco méně lidí navštíví Kunratický les a mnohem méně Ďáblický háj nebo Kamýk). Hlavním motivem návštěvníků Lesoparku Hostivař je příroda a její krásy a nejčastější provozovanou aktivitou jsou procházky a pěší turistika. Každý desátý návštěvník je cyklista, přesto společné využívání cest chodci a cyklisty nevnímají lidé jako konfliktní. Nevadí jim většinou ani volné pobíhání psů a jezdectví, dobře vnímají rozmístění míst k odpočinku a naopak negativně množství a rozmístění odpadkových košů. Ti, kteří uvažují o ekologických problémech, hodnotí nepříznivě novou výstavbu v okolí.

Výzkum rekreačního zatížení v Lesoparku Hostivař a dalších pražských lesích probíhal ve spolupráci s odborníky a studenty z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy za finanční podpory Magistrátu Hlavního města Prahy. Výzkum koordinoval Ústav pro ekopolitiku, o.p.s. Výsledky projektu lze nalézt na stránkách Ústavu pro ekopolitiku, o.p.s. (www.ekopolitika.cz).

Více informací:

Mgr.Barbora Šafářová , Ústav pro ekopolitiku, o.p.s., tisková mluvčí, Tel: 224 828 553

Mgr, Josef Novák , Ústav pro ekopolitiku, o.p.s., vedoucí projektu, Tel: 224 828 257
 
 

Slovník