• Česky
  • English
Home
Actions of IEP
News
About IEP
Projects
Old projects
Our offer
IEP in press
Publications
Home arrow IEP in press arrow Jaká jsou rizika pro Lesopark Hostivař a jiné pražské lesy?
Jaká jsou rizika pro Lesopark Hostivař a jiné pražské lesy? PDF Print E-mail
There is no translation available, please select a different language.

Tisková zpráva Ústavu pro ekopolitiku, o.p.s.

6. února 2008

Jaká jsou rizika pro Lesopark Hostivař a jiné pražské lesy?

Město Praha provádí už několik let „rekreační audit” pražských lesů. Jedná se o výzkum návštěvnosti některých pražských lesů, s cíli zjistit možná rizika turistické zátěže na přírodu a zlepšit jejich ochranu a management. Nejedná se o pouhé sčítání návštěvníků. Paralelně probíhají také dotazníkové průzkumy. Ty ukazují, že na většinu návštěvníků působí negativně výstavba v blízkosti lesů.

Zelené městské plochy hrají velmi významnou roli v sociální a environmentální udržitelnosti lidských sídel. „Každého obyvatele města ovlivňují příměstské lesy, i když třeba nepřímo. Je důležité, aby lidé rozuměli, proč jsou mezi betonem zelené plochy, a co vše je třeba dělat pro jejich ochranu”, říká vedoucí výzkumu Mgr. Josef Novák z Ústavu pro ekopolitiku, o.p.s..

Největším nebezpečím pro přírodní plochy ve městech je jednoznačně tlak investorů na výstavbu, díky které ztrácejí rekreační potenciál nebo dokonce zcela mizí z map. Až 20 z nově navržených změn územního plánu v Praze na konci roku 2008 může znamenat zastavění zeleně na úkor nových obytných čtvrtí či jiné výstavby. Pražské lesy však dnes čelí rizikům i ze strany samotných návštěvníků, zvlášť pokud nerespektují předpisy a dobré mravy. V Hostivaři realizovaný průzkum označuje za hlavní hrozby pro přírodu ze strany návštěvníků hromadění a likvidaci odpadů, rušení volně žijící zvěře nadměrným hlukem a erozi způsobenou chůzí či jízdou na kole mimo vyznačené cesty.

 
 

Otevřená věda

Slovník