• Česky
  • English
Home
Actions of IEP
News
About IEP
Projects
Old projects
Our offer
IEP in press
Publications
Home arrow Old projects arrow Ústí - a living region arrow Project in press arrow Projekt Ústecko – živý region u konce
Projekt Ústecko – živý region u konce PDF Print E-mail
There is no translation available, please select a different language.
Cílem projektu, který probíhal i v Bílině, bylo motivovat města a občany Ústeckého kraje k akcím pro udržitelný rozvoj.

„Chtěli jsme hlavně zapojit občany do rozhodování o vážných místních problémech v pěti městech kraje, realizovat sadu seminářů a školení pro posílení kapacit zástupců měst, vzdělávacích institucí a nevládních organizací v prosazování udržitelného rozvoje, umožnit sledování ukazatelů udržitelného rozvoje ve městech a využití geografických informačních systémů (GIS) pro hodnocení udržitelného rozvoje,“ shrnul účel projektu Mgr. Josef Novák na závěrečné tiskové konferenci v Ústí nad Labem.

V Bílině, Litoměřicích, Krásné Lípě, Roudnici nad Labem a Rumburku proběhly v loňském roce veřejné ankety ohledně problémů, které občané hodnotí za nejpalčivější. V Bílině dostalo nejvíce hlasů soužití lidí různých národností na sídlištích. Na základě této ankety, se ustanovil tzv. Místní akční tým (MAT), složený ze zástupců škol, nevládních organizací, policie, úředníků a veřejnosti. Úkolem bylo za podpory vedení měst hledat a navrhnout řešení problému.

V rámci projektu se uskutečnilo diskusní setkání s obyvateli dotčených lokalit v sídlišti na Teplickém předměstí a v sídlišti Za Chlumem.Co považují občané za problém sídlišť? Jak by se podle nich dalo soužití na sídlištích zlepšit? Na tyto otázky odpovídali občané, kteří byli ochotni o daném tématu diskutovat.

Nevěříme, že se situace zlepší

Občané ze sídliště Za Chlumem upozorňovali především na srocování se mládeže, letní noční posedávání na lavičkách a pokřikování, chybějící volnočasové aktivity pro mládež, hlučné chování návštěvníků restauračních zařízení hlavně po uzavírací době, ničení fasád, výrobu a prodej drog po celém území sídliště, vypalování domovních zvonků, krádeže železných předmětů zejména poklopů a roštů. Obyvatelé sídliště na Teplickém předměstí jsou velmi skeptičtí k možnému řešení problémů. Za problém považují příliv nepřizpůsobivých Romů z jiných měst ČR. Výjimkou není ani prostituce u 1/13 a zakládání ohňů. Občané tak volají po nápravě a chtějí větší kontrolu problémových míst městskou policií.

 
 

Otevřená věda

Slovník